| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 1.771 in |
| Cage Material | Steel |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 27500 lbf Dynamic/34300 lbf Static |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 3.671 in |
| Series | 3776 |
| Width | 2.5625 in |
| Manufacturer | Timken |
This item has no supplemental files.