| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 2.165 in |
| Cage Material | Steel |
| Closure Type | Open |
| Contact Angle | 30 deg |
| Load Capacity | 12789 lbf Dynamic/10766 lbf Static |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 3.937 in |
| Series | 3211 |
| Type | Single |
| Width | 1.311 in |
| Manufacturer | Timken |