| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 3.74 in |
| Cage Material | Steel |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 59700 lbf Dynamic/73400 lbf Static |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 6.692 in |
| Series | 30219 |
| Type | Cylindrical |
| Width | 1.358 mm |
| Manufacturer | Timken |
This item has no supplemental files.