| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bearing Material | Steel |
|---|---|
| Bore Diameter | 17.322 in |
| Cage Material | Brass |
| Closure Type | Open |
| Load Capacity | 1100000 lbf Dynamic/2200000 lbf Static |
| Maximum Speed | 410 rpm Grease/450 rpm Oil |
| Number of Rows | 2 |
| Outside Diameter | 25.59 in |
| Series | 240 |
| Type | Tapered |
| Width | 8.346 in |
| Manufacturer | Timken |
This item has no supplemental files.