| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Diameter - Thread Size | 3/8-16 |
|---|---|
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Hex |
| Finish | Plain/Thermal Black Oxide |
| Hardness | HRC 36-43 |
| Head Type | Round Socket |
| Material | ASTM A574 Alloy Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Shoulder Diameter | 1/2 in |
| Shoulder Length | 3-1/2 in |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | BBI |