| Image 1 of 11 - Click For More | Product Data
Your Price: $0.65 / FT
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
| Color | Transparent |
|---|---|
| Inner Diameter Expanded | 0.25 in |
| Inner Diameter Recovered | 0.125 in |
| Length | 200 ft |
| Material | Polyolefin |
| Series | FP0.250CR200 |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Temperature | 100 deg C |
| Temperature Rating | -55 to 135 deg C |
| Type | Non-Corrosive Split-Resistant |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wall Thickness Recovered | 0.025 in |
| Wall Type | Single |
| Manufacturer | 3M ELECTRICAL PRODUCTS DIV |