| Image 1 of 2 - Click For More | Product DataInquire for Best Price * Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
|---|---|
| Body Material | Forged Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Press |
| Inlet to Outlet Length | 3.16 in |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Orifice Size | 0.51 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 200 psig |
| Series | UPBA480B |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Top to Inlet Center | 1.62 in |
| Trim Material | Forged Brass Stem and PTFE Ball Seat |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |