| | Product Data
Your Price: $205.79 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Handle |
|---|---|
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Material | Cast Bronze |
| End Style | NPT |
| Inlet to Outlet Length | 2.59 in |
| Media | Potable Water |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Orifice Size | 0.76 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psig WOG |
| Series | UPBA-100S/UPBA-400S/UP8503/UP8303A |
| Softgoods Material | PTFE/RPTFE |
| Top to Inlet Center | 2.08 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel/RPTFE |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |