| | Product Data
Your Price: $4425.33 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | NPT |
| Inlet to Outlet Length | 9.4 in |
| Nominal Size | 2 in |
| Orifice Size | 2 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 1500 psi |
| Series | 41CS |
| Softgoods Material | RPTFE |
| Top to Inlet Center | 4.16 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem and Delrin™ Seat |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |