| | Product Data
Your Price: $1129.03 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Extended Locking Handle |
|---|---|
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Material | Carbon Steel |
| End Style | NPT x Socket Weld |
| Inlet to Outlet Length | 2.38 in |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Orifice Size | 1.25 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 1000 psi |
| Series | 30CS |
| Softgoods Material | Graphite/PTFE |
| Top to Inlet Center | 3.18 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem and RPTFE Seat |
| Type | 3-Piece |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |