| | Product Data
Your Price: $1185.24 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Handwheel |
|---|---|
| Body Material | Ductile Iron |
| End Style | Flanged |
| Hand Wheel Diameter | 7.9 in |
| Inlet to Outlet Length | 8 in |
| Media | Potable Water |
| Nominal Size | 3 in |
| Pressure Rating | 300 psi CWP |
| Series | F-2885-MRW |
| Softgoods Material | EPDM |
| Top to Inlet Center | 19.7 in Open/15.9 in Close |
| Trim Material | 304 Stainless Steel/Bronze |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |