| | Product Data
Your Price: $238.99 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel |
| End Style | FNPT |
| Inlet to Outlet Length | 2.36 in |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Port Type | Reduced |
| Pressure Rating | 2000 psi WOG |
| Series | 20 Series |
| Softgoods Material | PTFE |
| Top to Inlet Center | 1.77 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem and PTFE NXT Standard 75 Seat |
| Type | 2-Piece Adapter Loaded |
| Manufacturer | Milwaukee Valve |