| | Product Data
Your Price: $85.86 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Lever Handle |
|---|---|
| Ball Material | CF8M Steel |
| Body Material | CF8M Steel |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | NPT |
| Inlet to Outlet Length | 2.13 in |
| Media | Gas, Oil and Water |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 2000 psi |
| Softgoods Material | PTFE Ball Seat/Stem Packing/Thrust Washer/Joint Gasket/Plastic Handle Cover |
| Temperature Rating | -10 to 150 deg C |
| Top to Inlet Center | 2.17 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem/Gland Nut/Spring Washer/Stem Nut/Lock Device/304 Stainless Steel Lock Device/Handle |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Midland Industries |