| | Product Data
Your Price: $20.59 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Ball Material | CW617N Polished Chrome Brass |
|---|---|
| Body Material | CW617N Forged Brass |
| Dimensions | 1.53 in H x 2.2 in W |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | MIP x FIP |
| Media | Cold Water, Oil, Gas and Saturated Steam |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi WOG, 150 psi WSP |
| Softgoods Material | NBR 80 O-Ring |
| Temperature Rating | -20 to 248 deg F |
| Trim Material | CW617N Brass Stem/PTFE Ball Stem/PTFE Stem Antif Seat |
| Manufacturer | Midland Industries |