| | Product Data
Your Price: $587.28 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Ball Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Body Material | Forged Brass |
| Dimensions | 6.14 in L |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | FNPT |
| Inlet to Outlet Length | 6.14 in |
| Nominal Size | 3 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 150/600 psi |
| Temperature Rating | -40 to 365 deg F |
| Trim Material | Brass Stem, PTFE Ball Seat |
| Manufacturer | Midland Industries |