| | Product Data
Your Price: $101.69 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Ball Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Press |
| Flow Rate | 84.42 Cv |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Softgoods Material | EPDM/NBR O-Ring, Ferrum/Zinc Plated Washer, PTFE Packing |
| Top to Inlet Center | 2.52 in |
| Trim Material | Brass Stem, PTFE Seat |
| Manufacturer | Midland Industries |