| | Product Data
Your Price: $37.84 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | T-Handle |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| End Style | FIP |
| Inlet to Outlet Length | 2.76 in |
| Nominal Size | 1 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi WOG, 150 psi WSP |
| Softgoods Material | PTFE |
| Temperature Rating | -22 to 302 deg F |
| Type | Lead-Free |
| Manufacturer | Midland Industries |