| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $17.75 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Dimensions | 1.1 in H x 0.75 in W |
|---|---|
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | SAE 45 deg Male Flare x FNPTF |
| Fitting/Connector Type | 90 deg Elbow |
| Material | Brass |
| Method of Manufacture | Forged |
| Nominal Size | 3/8 x 3/8 in |
| Pressure Rating | 1000 psi |
| Temperature Rating | -65 to 250 deg F |
| Thickness | 0.032 in |
| Manufacturer | MMM |
This item has no supplemental files.