| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $31.45 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Domestic/Import | Domestic |
|---|---|
| End Style | NPT |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Length | 1.34 in |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Pressure Class | 250 lb |
| Pressure Rating | 250 to 400 psi |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Temperature Rating | -20 to 400 deg F |
| Manufacturer | Merit Brass |
This item has no supplemental files.