| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $30.09 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Actuator Type | Latch-Lock |
|---|---|
| Ball Material | Stainless Steel |
| Body Material | Carbon Steel |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | FNPT |
| Inlet to Outlet Length | 2.17 in |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 2000 psi CWP |
| Series | T-730 |
| Top to Inlet Center | 1.97 in |
| Trim Material | Stainless Steel Stem and Graphite Impregnated RTFE Seat |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | LEGEND |