| | Product Data
Your Price: $40.51 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Ball Material | CPVC |
|---|---|
| Body Material | CPVC |
| Color | Bone |
| End Style | CTS x Solvent |
| Inlet to Outlet Length | 5.69 in |
| Nominal Size | 2 in |
| Orifice Size | 1.42 in |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 150 psi WOG |
| Softgoods Material | EPDM |
| Temperature Rating | 32 to 180 deg F |
| Top to Inlet Center | 4.53 in |
| Trim Material | CPVC Stem and PTFE Seat |
| Manufacturer | Jomar Valve® |