| | Product Data
Your Price: $37.09 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
|---|---|
| Body Material | TEA Coated Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | NPT |
| Inlet to Outlet Length | 1.86 in |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi WOG |
| Softgoods Material | Hostaflon® TFM/FKM |
| Top to Inlet Center | 1.41 in |
| Trim Material | 316 Stainless Steel Stem, Hostaflon® TFM 1600/PTFE Seal |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | Jomar Valve® |