| | Product Data
Your Price: $118.76 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Actuator Type | Lever Operated |
|---|---|
| Ball Material | Brass |
| Body Material | Brass |
| End Style | Press |
| Inlet to Outlet Length | 4.8 in |
| Media | Gas/Oil/Water |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Orifice Size | 1.23 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | JP-100GPXP |
| Softgoods Material | EPDM |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Top to Inlet Center | 2.59 in |
| Trim Material | Brass Stem and TFM Seat |
| Manufacturer | Jomar Valve® |