| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $343.21 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Number of Teeth | 280 |
| Overall Length | 2240 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Carbon |
| Series | 9239 |
| Temperature Range | -65 to 185 deg F |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 21 mm |
| Manufacturer | Gates® Power Transmission |