| | Product Data
Your Price: $63.92 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Material | High Modulus Polyurethane |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 0.955 in |
| Number of Ribs | 3 |
| Outside Length | 8.43 in |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | 3M |
| Series | 8911 |
| Temperature Range | -65 to 180 deg F |
| Thickness | 3/32 in |
| Top Width | 1/8 in |
| Type | Joined Band Light Duty |
| Manufacturer | Gates® Power Transmission |