| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $202.06 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Material | High Modulus Polyurethane |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 3.82 in |
| Number of Ribs | 2 |
| Outside Length | 48-1/2 in |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | 11M |
| Series | 8914 |
| Temperature Range | -65 to 180 deg F |
| Thickness | 9/32 in |
| Top Width | 7/16 in |
| Type | Joined Band Light Duty |
| Manufacturer | Gates® Power Transmission |