| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
Your Price: $6.80 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. |
Description 171255TC
Description: 1.719X2.561X0.500 TC
Category: Power Transmission Supply : OIL SEALS : DIC 171255TC-BX
OIL SEAL
Double Lip, Spring Loaded all rubber seal provides superior protection against dirt and water intrusion.
GREASE SEALS should be inspected frequently and replaced if they show signs of wear such as excess grease build up on the inside of wheel hub or trailer rim. Hub grease seals help prevent water and dirt from entering the hubs providing protection against bearing failure.
| Brand | Dichtomatik |
|---|---|
| Lip Design | TC |
| Manufacturer | Dichtomatik |
| Seal O. D. | 2.565 in |
| Shaft Size | 1.719 in |
| Size | 0.500 in |
| Spindle Size | 84 |
| Type | Oil |
| Width | 0.500 in |
This item has no supplemental files.