| | Product Data
Your Price: $88190.87 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Dimensions | 15.6 in L x 30.1 in W x 30.8 in H |
|---|---|
| Enclosure Type | NEMA 4X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Insulation | 180 deg C |
| Phase | 3 |
| Power Rating | 75 kVA |
| Primary Voltage | 480 V AC |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V AC |
| Series | XDT |
| Temperature Rating | 115 deg C |
| Type | Resin Encapsulated Dry-Type |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |