| | Product Data
Your Price: $9485.20 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Dimensions | 21.13 in L x 24.88 in W x 36.88 in H |
|---|---|
| Enclosure Type | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | Class T/220 deg C |
| Mounting Type | Floor/Upright/Wall |
| Number of Taps | 6 |
| Phase | 3 |
| Power Rating | 45 kVA |
| Primary Voltage | 480 V AC |
| Secondary Voltage | 240 Delta V AC/120 V AC Midtap |
| Temperature Rating | 150 deg C |
| Type | Type DT-3 Dry Energy Efficient Ventilated |
| Manufacturer | EATON |