| Image 1 of 12 - Click For More | Product Data
Your Price: $1984.67 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Dimensions | 6.52 in L x 6.37 in W x 13.41 in H |
|---|---|
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | Class B/180 deg C |
| Mounting Type | Upright |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 1 kVA |
| Primary Voltage | 600 V AC |
| Secondary Voltage | 120/240 V AC |
| Temperature Rating | 80 deg C |
| Type | Type EP Dry Encapsulated |
| Manufacturer | EATON |