| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $28142.06 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Circuit Type | FR287 Frame |
|---|---|
| Connection Type | M60G11H |
| Dimensions | 14.5 in L x 15.9 in W x 43.4 in H |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Insulation | 180 deg C |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Taps | 2 at -5% |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 15 kVA |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115 deg C |
| Type | 3-in-1 Plug-in |
| Manufacturer | EATON |