| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
Your Price: $40196.51 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Circuit Type | FR287 Frame |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 in L x 15.9 in W x 43.4 in H |
| Enclosure Type | NEMA 3RX |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | 304 Stainless Steel |
| Insulation | 180 deg C |
| Maximum Amperage Rating | 100 A |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Taps | (2) -5% FCBN |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 25 kVA |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115 deg C |
| Manufacturer | EATON |