| Image 1 of 8 - Click For More | Product Data
Your Price: $93634.07 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Amperage Rating | 1200 A |
|---|---|
| Dimensions | 5-1/2 in L x 8-1/2 in W x 8-1/4 in H |
| Enclosure Type | NEMA AB1-1993 |
| Frame | N |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65/100 kA |
| Mounting Type | Bolted-On |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Series | G Series |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Trip Type | Electronic |
| Type | Type HND |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Wire Size | 4/0 AWG to 500 kcmil |
| Manufacturer | EATON |