| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
Your Price: $12820.54 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Amperage Rating | 225 A |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 in L x 4.13 in W x 10 in H |
| Enclosure Type | NEMA AB1-1993 |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 100 kA at 240 VAC |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | 3 |
| Series | C Series |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type HJD |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | Cutler-Hammer |