| Image 1 of 8 - Click For More | Product Data
Your Price: $231.51 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Amperage Rating | 45 A |
|---|---|
| Dimensions | 2.63 x 1 x 4.88 in |
| Enclosure Type | NEMA AB1-1993 |
| Frame | G Series |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kA at 120 VAC/14 kA at 277 VAC/14 kA at 125 VDC |
| Mounting Type | Cable |
| Number of Poles | 1 |
| Phase | 1 |
| Series | C Series |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type GHC |
| Voltage Rating | 277 V AC/125 V DC |
| Wire Size | 10 to 1/0 AWG Al/Cu |
| Manufacturer | EATON |