| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
Your Price: $4574.28 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Amperage Rating | 35 A |
|---|---|
| Auxiliary Contact Rating | 2A-2B |
| Connection Type | Load/Rear |
| Dimensions | 3.38 x 5.5 x 6 in |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 VAC/14 kAIC at 480 VAC |
| Material | Glass Polyester |
| Number of Poles | 4 |
| Series | C Series |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type FDB |
| Voltage Rating | 600 V AC/250 V DC |
| Manufacturer | EATON |