| Image 1 of 13 - Click For More | Product Data
Your Price: $734.41 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Amperage Rating | 40 A |
|---|---|
| Connection Type | Ring Tongue |
| Dimensions | 2.07 in L |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 15 kA |
| Mounting Type | Top-Hat Rail |
| Number of Poles | 3 |
| Temperature Rating | -25 to 75 deg C |
| Trip Range | 10 to 20X A |
| Type | Type FAZ |
| Voltage Rating | 240 V AC/60 V DC |
| Manufacturer | EATON |