| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
Your Price: $70.24 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||
| Actuator Type | Therma-Seal™ T-Handle |
|---|---|
| Ball Material | Brass |
| Body Material | Bronze |
| Color | White |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | Press |
| Inlet to Outlet Length | 3.8 in |
| Media | Compressed Air/Chilled Water/Portable Water/Non-Medical Gases |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | 77WCLF |
| Softgoods Material | EPDM/RPTFE |
| Temperature Rating | 0 to 250 deg F |
| Trim Material | Brass Stem/RPTFE Seat |
| Manufacturer | Apollo™ |