| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
Your Price: $14.66 / EA
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | |||||||||||||||
| Actuator Type | Handle |
|---|---|
| Ball Material | Brass |
| Body Material | Forged DZR Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | FNPT |
| Inlet to Outlet Length | 2.34 in |
| Media | Compressed Air/Drinking Water/Hot and Cold Water/Natural Gas/Petroleum |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Orifice Size | 0.73 in |
| Port Type | Full |
| Pressure Rating | 600 psi WOG |
| Series | G100 |
| Softgoods Material | PTFE |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Top to Inlet Center | 4.81 in |
| Trim Material | Brass/PTFE |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | American Valve® |